Подготовка преди размножаване

Бетите имат сравнително кратък живот. Опитни развъдчици споделят, че най-добрата възраст за развъждане е около една година. При хранене с богато на протеини меню те бързо достигат полова зрялост и започват размножителния си период. Както повечето лабиринтови, те правят гнездо от въздушни мехурчета и нямат нужда от голям съд или някакви по-специални условия.

Подходящ е гол аквариум без грунд с обем около 30 литра. Трябва да се оформят някакви укрития за женската, защото по време на ухажването мъжкият е доста груб. Дори и с укрития женската пак може да изгуби част от плавниците си.Разгонената полово зряла женска има бяла точка на ануса. Когато е готова за размножаване на корема й се появяват раета.
Мъжкият и женският екземпляр се поставят в аквариума едновременно, като два-три дни са хранени предимно с тубифекс. Мъжкият започва да строи гнездо от мехурчета като поема въздух от повърхността и го изпуска във формата на 1-3 мехурчета. След няколкочасов труд гнездото е построено. Големината му варира от 1 до 15 см. Мъжкарят започва да преследва женската, докато успее да я накара да застане под гнездото. Двойката започва да плува успоредно, като мъжкият застава над женската и я прегръща, извивайки тялото си.

Женската се извива с корема нагоре и след няколко секунди падат около 6-15 яйца, които мъжкият опложда.Той се спуска надолу да улови яйцата и грижливо ги подрежда в гнездото. При някои от слизанята си, женската се спуска да помага. Целият акт на прегръдката и събирането на яйцата се повтаря около 50 пъти за 2-3 часа. Тогава мъжкият прогонва женската и остава да се грижи за гнездото. Желателно е женската да се извади от аквариума, защото мъжкият е способен да я убие. Мъжкият в продължение на две денонощия бди над гнездото и следи да не падат яйцата на дъното. На втория ден малките бети започват да се излюпват и падат на дъното. Мъжкият внимателно ги събира и подрежда в гнездото. Малките абсорбират жлъчните си торбички за около 48 часа и започват да плуват хоризонтално. Първата храна за бетите е инфузорията или артемията. Може да се дава и жълтък на прах. Препоръчва се Sera Micron - специална храна за хайверни рибки. Хранят се по два пъти на ден, като след около10 дни се преминава към артемия.

Бетите растат много бавно в сравнение с другите тропически видове. Поради това са необходими около 5 месеца преди да се установи полът на отделните екземпляри. Захранват се с инфузория, новоизлюпена артемия или специализирана прахова храна за новоизлюпени рибки. Хранете често и по малко. Неизядената храна се отстранява незабавно, защото водата ще се замърси бързо, което ще има фатален край за малките рибки.

Също така,един интересен метод.Както много от вас знаят,може след оплождането на хайвера и проплуването на малките,мъжкия да остане при тях, това си има и своите недостатъци,той ще изяде всички слаби и болни,но си има и предимства. След като пораснат,при тях не се наблюдават йерархични битки,защо бащата който е при тях е Алфа мъжкар. Инбридинга е основен метод за получаване на нови породи. Ако са трето поколение роднини е много вероятно това да доведе до проблем при опитите да се размножат. Размножават се добре до трето поколение, след това трябва внасяне на "свежа" кръв.