За любознателните

ImageBetta

Бета спленденс няма дива форма,тя е изкуствено селектирана. Естествената й среда е в Кралство Сиам (днешен Тайланд). Предпочитана среда на тези риби са плитките води на реките в Тайланд, Индонезия, Малайзия, Виетнам, както и в южната част на Китай. Това са тропични области,където водата е топла, с температура над 26 °C. За това, ако водата в аквариума Ви падне под 24 °C, рибите стават апатични и губят жизнен тонус. Това е една от основните причини някои опитни акваристи да не приемат отглеждането им в малък съд заради липсата на място за нагревател. Както всички лабиринтови риби, бетите имат респираторен (лабиринтов) орган, прдставляващ лабиринт от тръбопроводи, чрез който поемат въздух директно от водната повърхност, който им позволява да дишат въздух директно от повърхността. Поради тази причина трябва да се премахнат всички прегради, които биха им попречили да имат свободен достъп до атмосферата. Оптималната вода за отглеждането на здрава бета е мека и топла. Водното течение трябва да е сведено до минимум, което ще рече, че вътрешни филтри и помпи не са подходящи, особено ако се гледат в малки аквариуми.

Могат да се отглеждат в общ аквариум, ако параметрите отговарят на изискванията. Трябва да се подберат риби които, не хапят воалните им плавници.Съжителстват добре с безгръбначни. ВНИМАНИЕ!!! Тези риби имат силно изразена вътревидова агресия. Трябва да се отглежда само по един мъжки в аквариум, освен ако има някаква преграда между тях. При наличие на повече от една мъжка риба обикновено двубоите не закъсняват и завършват с фатален край за едната или двете рибки! Няколко мъжки(дори два)съжителстват перфектно,ако са братя и не са били разделяни. При отглеждане на повече от един мъжки в един аквариум ще се бият непрекъснато докато не се оформи йерархия. Обикновено най-едрия става алфа-мъжкар, който определя териториалното разпределение на всички останали бети. При женските няма толкова изразена агресия и затова могат да се отглеждат в един аквариум. Отглеждането на няколко женски е допустимо - те рядко проявяват агресивност.

Женските имат удължено тяло с дължина 3-4 до 6-7 см. При мъжкия плавниците са удължени, а при женската са закръглени. Мъжките екземпляри са по-силно оцветени и по-красиви. Предпочитаното лакомство на Betta Splendens са ракообразните от типа на артемията и дафнията, но естествената им храна е от комарови ларви. Един добър заместител са тубифексовите червеи, но при хранене с тях съществува опасност от затлъстяване. Поради това те не бива да се дават често. При хранене с богато на протеини меню те бързо достигат полова зрялост и започват размножителния си период.

Желателно е аквариума да е около 25-40л и нивото на водата да е около 15-20см. Бойната рибка, по-точно сиамската бойна рибка се предлага почти само в разновидността воално переста изкуствена форма - воална бойна рибка. Тези воални перки са присъщи само на мъжките. В Тайланд се провеждат състезания с бойни рибки, поставени в буркани, като се правят залагания за победителя. Това са специално за тази цел развъдени особено борбени рибки. Нашите бойни рибки са далеч по-миролюбиви и без трудности се приобщават към другите спокойни рибки. Бетите са риби, които живеят малко. 1-2 години. След годината стават податливи на заболявания и ако в параметрите на водата има нещо нередно, както може да се е получило в следствие на почистването на грунда, лесно се поддават на бактериите, които винаги са наличност в аквариума. При здрави и енергични риби те не са проблем, но при застаряващи или стресирани риби се получават проблеми.